Shakespearovské slavnosti uvedou Macbetha, hru o vášni a zrození zla
Od 25. do 30. srpna uvedou Letní shakespearovské slavnosti další novinku: v Nejvyšším purkrabství bude mít premiéru slovensko-česká inscenace hry MACBETH s Veronikou Freimanovou ve dvojroli Lady Macbeth a Lady Macduff, Milanem Ondríkem v úloze Macbetha a Ladislavem Frejem jako jeho protivníkem Macduffem. Titul v režii Ondreje Spišáka už viděli diváci v Brně a v červenci byla uvedena i v Bratislavě.
„S nadsázkou říkám, že v téhle hře plné mužských postav je jediným skutečným chlapem Lady Macbeth,“ uvádí Veronika Freimanová. Podle ní její postava využívá snad všech ženských zbraní, aby naplnila manželovy tajné sny. „Chová se jako matka, ale i jako svůdkyně, milenka, vědma a nejlepší rádkyně svého muže,“ říká Freimanová.
Vedle Veroniky Freimanové, Milana Ondríka a Ladislava Freje uvidíme v inscenaci řadu výborných slovenských herců - Martina Nahálku, Lukáše Latináka, Marka Majeského, Mariána Miezgu, Lenku Barilíkovou, z těch starších Mariána Slováka a Stana Dančiaka.
Režie je dílem Ondreje Spišáka, výrazného představitele slovenských divadelníků střední generace. Působivost inscenace dotváří modernisticky pojatá scéna Fera Liptáka, oceněného kdysi Českým lvem za film Záhrada, kostýmy Jany Hurtigové a hudba Michala Novinskeho.
Podle mluvčí festivalu Magdaleny Bičíkové patří Macbeth na Shakespearovských slavnostech k nejžádanějším titulům letošní sezóny. Společně se na něj vypraví i první absolventi gymnázia Open Gate v Babicích: prestižní školu kolejního typu, umožňující od roku 2005 studium nadaným dětem ze všech sociálních vrstev, založila a financuje Nadace Educa manželů Kellnerových. Studenti, jejich rodiče a část profesorského týmu z Open Gate navštíví poslední představení Macbetha v neděli 30. srpna, aby se symbolicky rozloučili před začátkem dalšího školního roku. Ten už totiž mnozí z absolventů stráví na zahraničních univerzitách.
Manželské vášně u Macbethů
Podle Veroniky Freimanové hraje v režijní koncepci důležitou roli to, že jako Lady Macbeth je starší než její partner Milan Ondrík. „Také manželka Williama Shakespeara byla prý o něco starší, autor hry tedy nejspíš dobře věděl, jaké různé vazby a napětí mohou mezi takovou dvojicí vznikat. Přesto to mezi Macbethovými od začátku úžasně klape, v podstatě jde o obdivuhodně pevný manželský pár. Nesmírná urputnost Lady Macbeth ale nakonec zničí všechno: společné sny, jejich lásku i ji samotnou,“ říká herečka.
„Macbeth je o lidské vášni,“ dodává. „O nezvladatelném víru, který mohou rozpoutat přílišné touhy a ambice a který pak člověka pohltí. O překračování hranic – mravních, geografických a možná i fyzických, protože hrát venku bývá náročnější než předvést tutéž hru v sále s vyladěnou akustikou a klimatizací.“
Uhrančivost, strhující energie i celková atmosféra hry způsobují, že snad žádný titul není opředen tolika divadelními pověrami jako právě Macbeth: zejména magické úkony trojice čarodějnic, které Macbethovi věští budoucnost, tak prý pravidelně provázejí nevysvětlitelné úkazy…
Hra o zrození zla
„Macbeth je nejen velkou tragédií zločinu a trestu, ale zároveň fascinující divadelní studií toho, jak se v lidské duši zlo rodí,“ doplňuje překladatel Martin Hilský, autor českých pasáží hry, kterou do slovenštiny přeložil Ľubomír Feldek. Nejkratší a nejsevřenější Shakespearovu tragédii považuje Hilský za hru o čase: podle něj je Macbeth doslova zápasem o čas, kde každé slovo má své přesné místo i význam.
Hru přeložil Hilský pro slavnosti už v roce 1998 a poprvé byla uvedena právě v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Loni svou verzi Macbetha – v režii Martina Huby a se dvěma mistry v kickboxu – uvedlo na festivalu i brněnské Divadlo Na provázku. Nyní se Macbeth na Hrad vrací.
> zpráva ke stažení zde [PDF 41 kB] | 24. srpna 2009 |
PRESS
Tiskové informace a mediální servis LSS 2009:
Magdalena Bičíková
Jana Bryndová
Kontakt: magdalena@shakespeare.cz